اوقات شرعی
 • یکشنبه،11 خرداد 1399
 • ورود
 
   
  • واحد نظارت و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز

   واحد نظارت و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز

    لزوم تشکیل اداره مهندسی و نظارت بر ساخت و سازها:

   شهرمشهد مقدس به دلیل بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحج(ع) مرکز توجه بسیاری از ایرانیان و حتی جهانیان می باشد این موضوع سبب گردیده که عده بسیاری به دلیل تعلقات خاص معنوی و بعضا مادی به این شهر مهاجرت نمایند.
   پدیده مهاجرت به شهر مقدس مشهد هرچند که باعث رونق و آبادی این دیار گردیده لیکن به دلیل عدم امکان استفاده بهینه از این فرصت طلایی اکنون موجب بروز مشکلات عدیده ای برای این شهر شده است.
   به طوریکه برخی از این مهاجرین اقدام به تفکیک، تغییر کاربری اراضی و احداث بناهای غیرمجاز در خارج از محدوده شهر نموده اند. همچنین آمار بالای جرم و جنایت و معضلات اجتماعی نیز از نتایج منفی این تخلفات محسوب می شود.
   به لحاظ مهندسی نیز بسیاری از این ساخت و ساز ها فاقد استحکام بنای لازم می باشند. از طرفی براساس قانون شهرداریها مالکین اراضی و املاک موظف هستند تا قبل از هر اقدامی در جهت ساخت و سازها از شهرداری مجوز اخذ نمایند. در غیر این صورت شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری نمایند.
   شکل گیری این تشکل با توجه به اینکه شهر مشهد 270کیلوتر مربع وسعت دارد و همچنین قریب به دو میلیون و دویست هزار نفر در حوزه خدماتی و حدود ششصد و پنجاه هزار نفر درمراکز جمعیتی حاشیه نشین شهر سکونت دارند از اهمیت خاصی برخوردار است.
   اداره مهندسی و نظارت بر ساخت وساز ها که با جذب نیروی متخصص و بر اساس ساختار سازمانی قوانین شهرداریها شکل گرفت از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به شماره نامه 17085/51/411 مورخ 20/7/83 تائید و از سوی نماینده محترم وزارت کشور به شماره نامه 1101/29059 مورخ 11/9/1383 بعنوان الگوی برتر درکمیته زیرساخت های وزارت کشور درسطح کشور مطرح گردید و آئین نامه آن نیز تهیه وتدوین شد تا براساس آن اصول شهرسازی وفنی وبهداشتی وساخت وسازهای قانونمند را شاهد باشیم.
   باوجودی که اداره مهندسی ونظارت برساخت وسازها در شهرداری مشهد در سال 56 نیز فعالیت داشته و هم اکنون نیز در 5 شهر مهم کشور درحال فعالیت وخدمت رسانی است اینک شهرداری مشهد افتخار دارد تا با تشکیلاتی پویا ومنسجم وهمکاری مراجع ذیصلاح پرونده تخلف درساخت وسازهای شهر مشهد را با قدرت و برای همیشه درکنترل خود نگهدارد.

      سوگند نامه

      من به عنوان مأمور اداره مهندسی ونظارت برساخت وسازها دراین هنگام که می خواهم مشغول این مأموریت مهم وحساس شوم به خداوند قادر متعال سوگند یاد می نمایم که همیشه قوانین ونظامات شهرداری را رعایت ودرحدود اختیارات قانونی خود انجام وظیفه نمایم و جز رعایت عدالت و حق منظوری نداشته و از حدود شرافت و انسانیت پا فراتر ننهم و از اعمال نظر خصوصی و کینه توزی و انتقام جویی احتراز نموده و در امور محوله و انجام کارهایی که از طرف مقامات صالح به ما ارجاع می گردد راستی و درستی را رویه خود قرارداده و در همه حال مدافع حقوق شهرداری و شهروندان با وجدان باشم و وجدان و شرف من وثیقه این قسم است که آن را یاد می کنم.

     

   خداوند مارا در انجام این مهم یاری فرما
   آمین یا رب العالمین
   رئیس واحد نظارت بر ساخت و سازها
   نام و نام خانوادگی:حمید اصولیتاریخ و محل تولد: -
   میزان تحصیلات: -
   رایانامه:--تلفن:31296010
   فکس:--
   پل های ارتباطی
   تلفن تماس :--فکس :--رایانامه :--
 • اطلاعات تماس
  آدرس :

  بلوار فرهنگ -فرهنگ 42

  تلفن :31296001
  فاکس :31296116
  رایانامه :zone11@manmail.ir
 • سایت های مرتبط
  منشور اخلاقی
  خط مشی کیفیت
  سامانه خدمات شهرسازی
  مدیریت هسته گزینش
 • امار بازدید سایت
  مجموع بازدیدها : 2,154,376
  تعداد بازدید امروز : 372
  تعداد بازدید دیروز : 656
  آخرین به روزرسانی : 1399/03/11 14:11