اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی شهرداری منطقه 11
    تعداد بازدید: 120
    کد: 158247
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
    در منطقه یازده برگزار شد:

    نشست هم‌اندیشی مشاور امور بانوان شهرداری مشهد و بانوان عضو شورای اجتماعی محلات

    صبح امروز نشست هم‌اندیشی مشاور امور بانوان در شهرداری مشهد و بانوان عضو شورای اجتماعی محلات و فعالان فرهنگی منطقه یازده در فرهنگسرای ترافیک برگزار شد.
    نشست هم‌اندیشی مشاور امور بانوان شهرداری مشهد و بانوان عضو شورای اجتماعی محلات

    به گزارش روابط عمومی منطقه11، صبح امروز چهاردهم شهریورماه 1397 زری جراح مشاور امور بانوان در شهرداری مشهد با بانوان عضو شورای اجتماعی محلات و فعالان فرهنگی منطقه یازده در فرهنگسرای ترافیک دیدار کرد.

    در ابتدای نشست زنان فعال در عرصه های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای اجتماعی محلات منطقه به بیان دغدغه‌های خود پرداختند، در ادامه جلسه رمضانی، رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه یازده شهرداری مشهد با اشاره به نیاز شهرداری در استفاده از ظرفیت زنان توانمند حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی اظهارداشت: بهتر است شهرداری‌های مناطق موظف شوند زنان نخبه را به عنوان مشاور امور بانوان در مناطق جذب کنند و در مدت زمان شش ماه این نیروها توانمندی خود را اثبات کنند و پس از آن جذب مناطق شوند تا در مدت زمان چند سال تعداد قابل توجهی از زنان مستعد جذب شهرداری شوند که از فیلترهای مناسب عملیاتی عبور کرده و کارایی نیروها سنجیده شده باشد.

    جراح، مشاور امور بانوان شهرداری مشهد با اشاره به آموزه‌های فرهنگ و ادبیات فارسی در خصوص نقش زن در جامعه اظهار داشت: اگر افراد در جامعه‌ به توانمندی زنان باور نداشته و زنان به خود باوری برای استفاده از امکانات شهری نرسند، انس و شفقت در جامعه کم شده و آستانه صبر اجتماعی پایین می‌آید درنتیجه جوانان و فرزندان کم تحمل تربیت شده و از سویی دیگر وجودها می‌میرد و روان‌ها تحمل مشکلات را ندارد.

    وی زن را محور جامعه دانست و افزود: زن نقطه ثقلی است که اگر بخواهد در آن واحد یک خانواده را به چالش کشیده و غمگین می‌کند و اگر خانواده در اوج غم باشد، فقط زن خانواده می‌تواند محیط را تغییر داده و فضای زندگی را شاد کند.

    مشاور امور بانوان شهرداری مشهد ضمن ابراز تاسف از اینکه زنان ما هنوز به این باور نرسیده و خود را فراموش کرده‌اند، گفت: متاسفانه ما زنان قدرت ذاتی و وجودی خود را فراموش کردیم در کنار یکدیگر همواره از مشکلات سخن می‌گوییم، در حال حاضر مسئله جنسیت در جهان حل شده و فقط ما در ایران هنوز تلاش می‌کنیم زنان را تشویق کنیم تا حقوق خود را بگیرند و نیازمندی‌های خود را جبران کنند و این روند سال‌های سال تکرار می‌شود، ما به انقلاب زنانه احتیاج داریم، زنان باید به خودباوری برسند و به جامعه بیاموزند که نگاه جهان امروز شایسته سالاری است و از نگاه جنسیتی تغییر کرده است.

    جراح با بیان اینکه ما در ایران در احقاق حقوق زنان و استفاده از امکانات و فرصت‌های شهروندی با مشکلات بسیاری مواجهیم، تاکید کرد: هم اکنون در جمع ما 20 زن فعال در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و علمی حضور دارند اگر سن هرکدام از این زنان را هم سی سال درنظر بگیریم به عبارتی 600 سال تجربه و سابقه در این جلسه حضور دارد، اما چه استفاده‌ای از این پتانسیل می‌شود، نگاه زنان نباید به خانواده‌ و محله محدود شود.

    جراح با تاکید بر اینکه همواره در طول تاریخ همه چیز در ید قدرت زنان بوده است افزود: اما متاسفانه فکر سرمایه و توان زنان ما را در حال حاضر درگیر مسائل حاشیه‌ای کردند و زنان وجود خود را فراموش کردند، هرجا زنی باشد حاجت هیچ مهتابی نیست و حتی روشنایی هم لازم نیست. چون خود آن زن مزید بر روشنایی است. خود آن زن وجود روشنایی است، باید بلند شده و خودمان کارها را انجام دهیم، ما نیمی از جامعه هستیم، من ناراحت می شوم وقتی می گویند قشر زنان، زنان قشر نیستند بلکه نیمی از جامعه هستند که برای نیمی دیگر از جامعه مادری، خواهری و تربیت می‌کنند و هر نقشی که می‌پذیرند به بهترین شکل انجام می‌دهند.

    وی با بیان اینکه در شهرداری بهترین و دقیق‌ترین برنامه‌ریزی را زنان انجام می‌دهند و مدیریت قسمت‌های حساس بر عهده زنان است، اظهار داشت: ما نیازمندیم که خودباوری را به زنان بازگردانیم، توان ذهنی و فعالیت‌های ما به بازی گرفته شده و فرصت‌های زنان ما که می‌توانند بیش‌ترین تاثیر گذاری را در اجتماع داشته‌باشند بیهوده مصرف می‌شود.

    جراح با اشاره به تلاش خانم عابدین زاده، معاون دادستان خراسان رضوی برای جلوگیری از ازدواج دختربچه 9 ساله با مرد 37 ساله تاکید کرد: مردان قانون‌مدار این شهر نتوانستند جلوی برگزاری این قبیل ازدواج‌ها را بگیرند و تنها یک زن پای همه چیز ایستاد و خبر آن به جهان رسید که بالاخره در ایران جلوی یک ازدواج غیرقانونی گرفته‌شد، از مردان کسی جرئت نکرد جلوی این اتفاق را بگیرد اما این زن حرمت همه را نگه‌داشت و مادری که اشک‌های این دختر را دید اطلاع‌رسانی کرد، این زن مسئول، یک مادر عاشق بود و از حس مادری استفاده‌کرد و در مقابل همه هجمه‌ها ایستاد، اگر قانون‌مداران دیگر می‌خواستند این کار را انجام دهند همه حواشی را ابتدا می‌سنجیدند اما احساس مادری اجازه نداد که این مسئول به حاشیه‌ها توجه کند و فرصت نجات این کودک گرفته‌شود.

    وی با تاکید بر استفاده از پتانسیل اقشار بازنشسته و سالمند در محلات گفت: نیازمندیم در محلات زنان پتانسیل‌ها را شناسایی کنند و از توان بازنشستگانی که یک عمر تجربه و ارتباطات اجتماعی هستند، استفاده کنند. قدرت‌های زنانه را به محلات بازگردانید، دختر بچه‌هایی که به دلیل فوت مادر در کنار پدر، مادری می‌کنند را به عنوان مادرهای کوچک شناسایی کنید و مدیران مدارس که عضو شورای محلات هستند بعدازظهر در مدارس برنامه خانوادگی و آموزشی برگزار کنند.

    مشاور امور بانوان شهرداری مشهد با تاکید بر اینکه خودمان باید نشاط را در جامعه ایجاد کنیم اظهار داشت: ما همیشه منتظریم دیگران برای ما نشاط ایجاد کنند، در حال حاضر در کنار فرهنگ سازی برای ایجاد نشاط در اجتماع، شهرداری وظایف دیگر نهادها برای افزایش نشاط اجتماعی را هم انجام می‌دهد.

    جراح با اشاره به شعار مشهد شهر امید و زندگی افزود: باید به مردم بیاموزیم سختی‌های اجتماعی و اقتصادی جدای از این ملت نیست و اگر بخواهیم نشاط و سرزندگی خود و فرهنگمان را از دست بدهیم این شکست‌ها بدتر می شود، متاسفانه در خانواده و مدارس همواره درمورد مشکلات و اوضاع اقتصادی بحث می‌شود با این وضعیت نمی‌توانیم نسلی با نشاط تربیت کنیم.

    وی با بیان اینکه آموزش‌ها در محلات، فرهنگسراها و مساجد همواره باید برعهده متخصصین امر باشد، افزود: مربیان ورزشی نقش مهمی در ایجاد نشاط اجتماعی دارند، تمام شهر متعلق به خانم‌هاست و زنان می‌توانند با پوشش مناسب ورزش کنند، لطفا ورزش‌ها را تخصصی کنید، به عنوان مثال ورزش خانم‌های خانه‌دار، زنان بازنشسته، دختران جوان و کودکان را در محلات آموزش دهید و ورزش‌های خاص کم هزینه و بانشاط را ترویج دهید.

    مشاور امور بانوان شهرداری مشهد با اشاره به مشکلات بوستان ملت افزود: به زودی در بوستان ملت سرویس‌های بهداشتی در سایت بانوان اضافه شده و تمهیداتی برای ساخت بوفه درنظر می‌گیریم، بوستان‌های بانوان فقط به منظور استفاده زنان با پوشش راحت‌تر ایجاد شده‌است و ما با بحث تفکیک جنسیتی موافق نیستیم، در پارک‌ها خانواده‌ها باید در کنار یکدیگر باشند و هرکس بیماری دارد باید در کنار جامعه قرار بگیرد، کودکان اوتیسمی باید در کنار دیگر کودکان بزرگ شوند و دیگران هم کمک کنند و از وجود آن کودکان احساس خرسندی کنند و فرهنگ زندگی مسالمت‌آمیز همه اقشار در کنار یکدیگر را فراهم کنیم.

    جراح با بیان اینکه فرهنگسراها و فضای سبز برای شما مردم است، افزود: پاتوق‌های زنانه راه بیندازید، هر ماه یک دورهمی زنانه برگزار کنید و ماه بعد هر خانم عضو شورای محلات به همراه دو خانم دیگر در جلسه شرکت کند، این جمع را افزایش دهید تا فرهنگسراها و فضای پارک‌ها برای شما کوچک شود، خانم‌های ما را از پاساژگردی و تجملات بی‌رویه بیرون بیاورید، ذهن زنان ما را محدود کرده‌اند و همه فرصت‌های شهری را مردان گرفته‌اند.

    مشاور امور بانوان شهرداری مشهد با تاکید بر اینکه شورای محلات با پتانسیل منطقه یازده در مشهد کم نظیر است تاکید کرد: شما در شورای محلات خود معلم، استاد دانشگاه، بهیار، کارشناس بهداشت، مدیر NGO ، فعال خبرنگار و خیرنیکوکار دارید، به خرد جمعی رسیده و از منطقه یازده شروع کنید برای تمام مناطق مشهد الگو سازی کنید و تلاش کنید زنان در منطقه یازده مشکلی در ارتباط با سلامت، ورزش، امور اجتماعی و کارآفرینی نداشته باشند. در هر محله پنج نفر از شورای محله داوطلب شوند و نمایندگان حوزه امور بانوان در محلات باشند، در جلسات ما حضور داشته و در امور بانوان محلات ما را یاری کنند.

    تعداد بازدید: 120
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر