اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی شهرداری منطقه 11
    تعداد بازدید: 133
    کد: 157852
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۶/۱۰

    بازدید معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد از منطقه یازده

    معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به همراه هیئت همراه جهت آشنایی با ظرفیت‌های گردشگری منطقه یازده مشهد از این منطقه بازدید کردند.
    بازدید معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد از منطقه یازده

    به گزارش روابط عمومی منطقه یازده شهرداری مشهد، صبح روز چهارشنبه (هفتم شهریور ماه)، نرگس شالچیان معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به همراه هیئت همراه از ظرفیت‌های گردشگری منطقه یازده بازدید کردند. در این بازدید مهدی نیا، رئیس کمیسیون عمران طرح‌ریزی و شهری، ریاضی، رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس، نرگس شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سزمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، ریخته‌گر، شهردار منطقه یازده مشهد، رمضانی، رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه یازده شهرداری مشهد و سیامکی، مدیر بوستان ملت و جمعی دیگر از مسئولان شهری حضور داشتند.

    در این دیدار که با هدف شناسایی ظرفیت‌های منطقه جهت سرمایه گذاری و بهبود گردشگری منطقه برنامه ریزی شده‌بود، مدیران پس از گفت‌وگوی‌های صمیمانه درباره اهمیت و نقش گردشگری و تأثیرات چندجانبه‌‌ی آن در منطقه از زمین مینی گلف بوستان ملت، زورخانه پاسارگاد، باغ گل‌ها، خردسرای فردوسی و پروژه مهر و ماه بازدید کردند.

    در این نشست ریخته‌گر، شهردار منطقه یازده مشهد با اشاره به بافت نوساز منطقه یازده گفت: ساخت نمای سنتی در چند خیابان مشخص منطقه یکی از اقدامات شهرداری منطقه یازده مشهد بوده در همین راستا دو کوچه را انتخاب کرده که تراکم بالا نداشته و با ایجاد ساباط به عنوانی نمادی از نمای قدیمی بافت سنتی مشهد، آن را به نسل جدید معرفی کنیم. همچنین برای ایجاد پیاده‌راه شهری در منطقه آماده ایجاد تعامل و گفت‌وگو با کسبه منطقه هستیم تا با همراهی شهروندان بخشی از یکی از خیابان‌های منطقه را به پیاده‌راه تبدیل کنیم.

    وی با اشاره به برخی مشکلات بوستان ملت افزود: مبلغ بالای اجاره بها شهربازی بوستان ملت موجب شده‌است که شهربازی تبدیل به مکان تجاری شود، همچنین برای سایت بانوان بوستان ملت باید تمهیداتی جهت تعویض لباس بانوان ایجاد شود.

    شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، با اشاره به ورود سالانه 25 میلیون زائر به مشهد اظهار کرد: با این حساب در هر سه سال کل مردم ایران به مشهد سفر می کنند و با توجه به اینکه در گردشگری باید میزبان و مهمان با یکدیگر تعامل داشته و ما تلاش می کنیم تا از ورود زائر و گردشگر به شهر مشهد تمام شهروندان و ساکنین مناطق مختلف شهر منتفع شوند.

    وی یکی از اهداف معاونت گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد را ایجاد تجربه های گردشگری ماندگار برای زائران دانست و افزود: ایجاد تجربه و خاطره ماندگار بری زوار امام رضا(ع) در مشهد باعث تشویق گردشگر جهت تکرار این تجربه خوشایند و بازگشت به مشهد و تشویق دیگرای برای این سفر می شود.

    معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گام اول بازدیدها را تلاش جهت شناسایی کل ظرفیت‌های گردشگری منطقه که تحت نظارت آستان قدس رضوی، میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری هستند معرفی کرد و گفت: در گام دوم آلبوم گردشگری مناطق مختلف مشهد ایجاد می‌کنیم و در گام سوم تور گردشگری ایجاد کرده و با استفاده از ظرفیت‌های صنعت گردشگری تلاش می‌کنیم تا از سطح ایران برای سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌های گردشگری منطقه سرمایه‌گذار جذب کنیم.

    در ادامه جلسه سیامکی، مدیر بوستان ملت مشهد با اشاره به بهره برداری از زمین مینی گلف بوستان اظهارداشت: زمین مینی گلف تنها زمین استاندارد گلف شرق کشور است که آماده خدمات رسانی به زائران و شهروندان می‌باشد، همچنین اجرای تئاتر خیابانی، گروه‌های موسیقی سنتی، استفاده از آب‌نمای کودک در ساعات مشخص از جاذبه‌های جلب گردشگر به بوستان ملت و همچنین محل گردهمایی شهروندان است.

    وی با اشاره به شعار بوستان ملت پیوندگاه محیط زیست، فرهنگ و سلامت افزود: چهل گونه پرنده در بوستان ملت با تعامل میان گروه‌های پرنده‌شناسی شناخته شده و تلاش می‌کنیم تا زیست‌گاه‌ها و آشیانه‌های این پرندگان را حفظ کنیم و آشیانه هر گونه پرنده را مطابق شرایط زیستی آن طراحی و ایجاد کنیم.

    مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران طرح‌ریزی و شهری شورای شهر مشهد، با اشاره به بافت منطقه یازده شهرداری مشهد گفت: بافت فرهنگی منطقه که متشکل از اقشار کارمند و تحصیلکرده است به ایجاد تعاملات فرهنگی خاص در منطقه کمک می‌کند و می‌توان به ظرفیت‌هایی مانند ایجاد محلات کودک محور دست یافت.

    وی با اشاره به ظرفیت‌های بوستان چهل بازه و ملت افزود: فضای خطی پارک چهل بازه برای ایجاد باغ کتاب مناسب بوده و در بوستان ملت با ایجاد تعاملات اجتماعی مولد می‌توانیم به خلق رویداد در بوستان بپردازیم زیرا در حال حاضر تنها استفاده از محیط زیست شهری موجب ماندگاری گردشگر در بوستان‌ها نمی‌شود.

     رئیس کمیسیون عمران طرح‌ریزی و شهری شورای شهر مشهد یکی از وظایف مدیران شهری را فراهم سازی بستر خلق رویداد در بوستان‌ها دانست و افزود: با ایجاد بستر مناسب جهت خلق رویداد در بوستان، محتوا نیز از سوی مردم تولید می‌شود، باید در هر نیم‌روز رویدادی در بوستان اتفاق افتد تا موجب گردهمایی مردم در بوستان شده و ازسویی مدت زمان حضور مردم افزایش یابد.

    در ادامه پس از حضور هیئت بازدید کننده در خردسرای فردوسی مشهد شالچیان ضمن ابراز تاسف از اینکه در حال حاضر سوغات مشهد را زعفران و زرشک تشکیل داده‌است اظهار داشت: با استفاده از مکتب مشهد در خوشنویسی می‌توانیم سوغات متفاوتی برای مشهد ایجاد کنیم تا سلایق متفاوت را تامین کنیم این سوغاتی‌ها می توانند شامل تابلوهای نفیس، البسه و زیورآلات با المان‌ها و نمادهای هنر خراسان باشند.

    وی مجموعه استادان خردسرای فردوسی را پشتوانه فکری مناسب برای کیفیت محتوای اصیل ایرانی با شاخصه‌های خراسان دانست و افزود: انجام هر فعالیت فرهنگی و ادبی در شهر مشهد مستلزم مشورت با بزرگان این خردسرا بوده و شهرداری مشهد آماده هرگونه همکاری با این مجموعه می‌باشد.

    محمد جعفر یاحقی، مدیر خردسرای فردوسی، با بیان اینکه خوشنویسی را نمی‌توانیم فارغ از ادبیات تصور کنیم اظهار داشت: در حال حاضر تعداد بسیار زیاد هنرمند خوش‌نویسی، تذهیب و مینیاتور در مشهد داریم که در ایران بی‌سابقه بوده و می توان برای تولید آثار هنری فاخر استفاده کنیم.

    وی با اشاره به فرهنگ مردم خطه خراسان و ریشه‌های آن در ادبیات و فرهنگ ایران افزود: دریغ است که مشهد و خراسان با زرشک و زعفران شناخته شود، با استفاده از خط، تذهیب و مینیاتور مکتب مشهد و ساخت تابلوهای اصیل خطاطی، نقاشی روی ظروف و لباس، می‌توانیم قطعه‌ای از این شهر را به خانه هر زائر امام رضا(ع) صادر کنیم و نشان دهیم که شهر مشهد زنده و پویا بوده و هنوز همان ظرفیت‌های خراسان بزرگ را داراست.

    تعداد بازدید: 133
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر