اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 132
    کد: 42603
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۳/۰۴/۱۰

    شهردار منطقه 11: شورای اجتماعی محلات یکی از مهم‌ترین عناصر مولد سرمایه اجتماعی است

    شهردار منطقه 11 گفت: شورای اجتماعی محلات یکی از مهم‌ترین جلوه‌ها و عناصر مولد سرمایه اجتماعی است.
    شورای اجتماعی محلات یکی از مهم‌ترین عناصر مولد سرمایه اجتماعی

    به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11، مهندس محمود برهانی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون 27 جلسه در شورای اجتماعی محلات برگزار شده که منجر به تصویب 43 مصویبه در سطح شوراها شده است.
    شهردار منطقه 11 عنوان کرد: از 43 مصوبه تعداد 31 مصوبه طی 15 جلسه مربوط به شورای اجتماعی محلات ناحیه یک بوده که از این میان تنها سه مصوبه هزینه‌ای است و ناحیه دو نیز طی 12 جلسه دارای 12 مصوبه بوده، که 6 مورد از این مصوبات غیر هزینه‌ای بوده است.
    وی با بیان اینکه « بیشترین این مصوبات به صورت غیر هزینه‌ای و با مشارکت ارگان‌ها و نهادها و تشکل‌های مردمی انجام گرفته است»، خاطر نشان کرد: این نهاد تبلور عینی مدنیت، مشارکت و تعامل مدنی به شمار می‌‎آید و نشانه بارز حضور همزمان شهروندان و خرد جمعی است.
    برهانی آغاز شکل‌گیری شورای اجتماعی محلات تصریح کرد: این شوراهای مذکور از شهریور ماه سال 1390 با تعداد 9 عضو تشکیل شد که از این میان 2 عضو مربوط به شهرداری بودند.
    شهردار منطقه 11، با اشاره به42 ناحیه و 156 محله در سطح مشهد خاطر نشان کرد: از این میان شهرداری منطقه 11 دارای 2 ناحیه و 9 محله است که محلات زیباشهر، آزاد شهر، سید رضی، فرهنگ، هاشمی‌نژاد از جمله محلات ناحیه یک و دانشجو، تربیت، شریف و فارغ التحصیلان از جمله محلات ناحیه دو منطقه 11 به شمار می‌آیند.
    وی با بیان اینکه «رئیس ناحیه به عنوان رئیس شورا و مسئول فرهنگی به عنوان دبیر شورا از پرسنل شهرداری منطقه برگزیده می‌شوند» ادامه داد: 7 عضو دیگر شامل نماینده کلانتری، نماینده ائمه جماعت، نماینده فرهیختگان محله، نماینده مدارس محله، نماینده تشکلات محله، نماینده کسبه و نماینده بانوان آن محله بود، که هر یک به نوبه خود و با تخصص ویژه شان در حل مسائل و معضلات محله به شورا یاری می‌رساندند.
    برهانی تصریح کرد: از سال 1392 تصمیم بر آن شد که 7 عضوشورای اجتماعی محلات به 15 عضو افزایش یابد، بر همین اساس، از شهروندان محله، نماینده بهداشت محله، نماینده رابط سلامت محله، نماینده جوانان محله، نماینده پیشکسوتان محله، نماینده خیرین محله، نماینده پژوهشگران آن محله به عضویت شورا افزوده و از اعضای نهادهای دولتی نماینده کلانتری، بهداشت و دادگستری با تصمیم اخذ شده از سوی معاونت فرهنگی شهرداری مرکزی و هر یک از ارگان‌های ذی ربط انتخاب شدند.
    شهردار منطقه 11 ادامه داد: اعضای شورای اجتماعی محلات هر ماه یک بار برای حل مشکلات ومعضلات محله گرد هم آمده و آسیب‌ها و تهدیدهای بالقوه آن محله را به شور گذاشته و در صدد رفع آن بر می‌آیند.
    وی در خصوص اقدامات شورای اجتماعی محلات افزود: در حال حاضر رفع مسائل، فرهنگی، عمرانی، فضای سبز، ترافیک و خدمات شهری هر محله بر عهده پرسنل شهرداری است و مسائلی همچون مشاوره خانواده و آزمایش برنامه‌های بهداشتی به صورت رایگان و پیگیری مفاسد اجتماعی و امربه معروف و نهی از منکر و اطلاع رسانی در رابطه با مشکلات موجود در سطح محله از دیگر اقدامات هر شورای اجتماعی محلات است.
    شهردار منطقه 11 با تاکید بر اینکه «این کانون تمرکز و پیوند خدمات شهری، مردم و شهروندان و شهرداری، باید در کوچک‌ترین حوزه ممکن ساختاری تعریف شوند»، ادامه داد: این کانون باید طوری انتخاب شود که بتوان ظرفیت‌های ممکن و تعریف شده شهرداری را به آن تفویض کرد و در عین حال مشارکت ملموس و عینی شهروندان را، در تمام زمینه‌های قابل مشارکت به آن معطوف نمود.
    وی یادآور شد: شکل نهایی محله محوری متضمن مشارکت کامل مردم محله در اداره امور نظارت بر کارها، تصمیم‌گیری، مشارکت مالی و... خواهد بود.
    برهانی با بیان اینکه «شورای محلی برای تسریع در روند امور و حسن اجرای وظایف شهرداری نظارت بهتر بر اداره امور تشکیل شده‌اند»، تصریح کرد: پیوند دو کارکرد ناحیه محوری و شورایاری در صورت فراهم آمدن سایر زمینه‌های مساعد و کاهش یا تضعیف تاثیر بازدارنده‌ها، بتواند راهکار مناسبی برای مردمی کردن مدیریت شهری به وجود آورد.
    وی با اشاره به اینکه «شوراهای اجتماعی محلات به عنوان نهادهای مدنی می‌تواند پل ارتباطی بین شهروندان و مدیریت شهری تلقی شود»، افزود: شوراها به عنوان نهادهای مدنی نقش مهمی در بین شهروند و در توسعه و سازماندهی شهر دارند
    برهانی عنوان کرد: رواج تفکر شورایی در بین مردم و دخالت آحاد جامعه در تصمیم گیری‌ها و ارائه پیشنهادها و نظرات باعث ایجاد جو اعتماد عمومی در جامعه می‌شود و مشارکت همه جانبه مردم راتضمین می‌کند و در این حالت شاهد توسعه و پیشرفت در سطح منطقه خواهیم بود.
    شهردار منطقه 11در پایان افزود: بررسی عملکرد شوراها و نقش آن‌ها در جلب اعتماد و مشارکت مردمی می‌تواند کلید موفقیت هر اقدامی باشد که به منظور نیل به گسترش و تسهیل فرآیند تصمیم‌گیری، نظارت، اداره و توسعه محلی، منطقه‌ای صورت گیرد.
     

    تعداد بازدید: 132
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر